OPINIE EKSPERTÓW

Ocena skuteczności i tolerancji preparatu Sufrin

Badanie oceniające tolerancję i skuteczność preparatu SUFRIN jest prowadzone w Dermatologicznej Klinice Uzdrowiskowej 'Iwolang' w Iwoniczu Zdroju od dnia: 21.05.2007 roku.

Celem badania jest ocena wspomagającego wpływu SUFRINU w leczeniu trądziku różowatego oraz łuszczycy z towarzyszącym zapaleniem stawów.


W badaniu uczestniczą dwie grupy: 

  • grupa pacjentów leczonych z powodu łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów stanowi 30 osób w wieku od 20 do 65 lat, w tym 19 mężczyzn i 11 kobiet
  • grupa pacjentów z trądzikiem różowatym liczy  30 osób w wieku od 33 do 57 lat, w tym 16 mężczyzn i 14 kobiet


Z wstępnych obserwacji wynika, że w obydwu grupach ( u większości pacjentów) uzyskano  złagodzenie objawów chorobowych i skrócenie czasu leczenia. Bardzo dobre efekty (zmniejszenie dolegliwości bólowych) zanotowano w grupie pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów.

 

W trakcie obserwacji nie zanotowano poważnych działań niepożądanych, poza zmianami wypryskowymi na podudziach u jednej osoby leczonej z powodu  łuszczycy, u której po wystąpieniu powyższych objawów przerwano terapię SUFRINEM. Jedyne, dość często, zgłaszane dolegliwości stanowiły nieprzyjemne odbijania po zażyciu tabletek. 


Wszyscy pacjenci pozostają pod obserwacją a przewidywany termin zakończenia badania wyznaczono na sierpień 2007 roku.

 

Iwonicz - Zdrój, dn. 15.07.2007 r    

Prof. dr hab. med. Andrzej  Langner