Bioprzyswajalność siarki organicznej nie utlenionej

Siarka jest niemetalem nieodzownym dla organizmu występującym w różnych formach. Wyróżniamy siarkę mineralną i utlenioną słabo przyswajalną przez organizm oraz siarkę organiczną nie utlenioną zbliżoną swoją formą do tej zawartej w produktach naturalnych, bardzo dobrze przyswajalną przez organizm.

 

Siarka zawarta w preparacie SUFRIN jest siarką organiczną nieutlenioną charakteryzującą się najwyższym stopniem biodostępności dla organizmu. Ta biodostępność nazywana jest bioprzyswajalnością i określa łatwość przyswajania siarki przez organizm.

 

Badania w tym kierunku zostały przeprowadzone przez profesora Jaquot z katedry farmacji Uniwersytetu w Chatenay. Miały one na celu określenie przyswajalności ( absorpcji ) w układzie pokarmowym, wydalania drogą żółciową, dystrybucji tkankowej, stałe farmakokinetyczno-plazmatyczne oraz wydalania S35 ( specjalnie  utworzonej do badań radioaktywnej postaci siarki z preparatu SUFRIN, tak aby jej przepływ w organizmie mógł być śledzony poprzez  wykrywanie promieniującego izotopu w poszczególnych tkankach )  u szczurów, po jednorazowej dawce suplementu diety SUFRIN.

 

Wykazały one, że siarka zawarta w SUFRIN-ie jest absorbowana w ilości do 40 % w przewodzie pokarmowym. Na podstawie obserwacji zachowania radioaktywnej siarki S35 można stwierdzić, że jest ona wydalana z moczem. Występuje również słabe wydalanie żółciowe, któremu towarzyszy całkowite wchłonięcie siarki radioaktywnej jak również jej wydalanie. Bilans absorpcji i eliminacji siarki z preparatu SUFRIN z organizmu wskazuje na wchłanianie i pozostawanie w tkankach dużej części przyswojonej siarki, co zostało potwierdzone znaczną obecnością radioaktywnej siarki w poszczególnych organach zwierząt doświadczalnych. Po jednorazowej dawce preparatu SUFRIN, obserwuje się powolne wnikanie i jej wydalanie z organizmu, które trwa do 24 godzin. Do różnych tkanek siarka dociera z różną prędkością i w zależności od rodzaju tkanki, z której jest zbudowany organ, z różną prędkością zostaje ona z niego eliminowana.

 

Z tego też względu w celach profilaktycznych jak również w przypadku różnych dolegliwosci zalecane jest zróżnicowane dawkowanie oraz częstotliwość zażywania preparatu SUFRIN zawierającego siarkę bioprzyswajalną.

 

Na tej podstawie świadczącej o przyswajaniu siarki z preparatu SUFRIN przez poszczególne  tkanki organizmu oraz jej wydalanie przez drogi moczowe, można orzec, że forma siarki zawarta w SUFRIN-ie jest w przeciwieństwie do siarki mineralnej i nieutlenionej, jest jak najbardziej bioprzyswajalna.

 

Warto również dodać, iż biodostępność siarki w preparacie SUFRIN wzmacniana jest przez zawarty w nim olej piniowy, który ze względu na zbliżoną sferę biodostępności jest nośnikiem siarki w preparacie.